Decyzją zarządu PZUnihokeja, Patric Johansson oraz Jacek Izdebski zostali wybrani nowymi trenerami Kadry Narodowej Mężczyzn. 

Zarówno trener Johansson, jak i trener Izdebski mieli już styczność z naszą Kadrą w latach 2009-2014. Swoją przygodę z naszą Reprezentacją szwedzki trener rozpoczął w 2009 roku jako asystent trenera Oliwiera Wrońskiego, wraz z którym na Mistrzostwach Świata Mężczyzn w 2010 roku wywalczył historyczne 9. miejsce. Rok później, Patric Johansson przejął funkcję pierwszego trenera i jako swojego asystent wybrał właśnie Jacka Izdebskiego, z którym poprowadził naszą Kadrę na Mistrzostwach Świata Mężczyzn w 2012 roku. 

20121204: WFC - Hungary v Poland 

Patric Johansson swoją trenerską karierę rozpoczął w 1994 roku. Pierwszym klubem, który prowadził był szwedzki zespół Bodafors IBS. W późniejszych latach trenował takie kluby jak:  Nössjö IBS, IBK Succé, Finspångs IBK czy Oskarshamns IK. W 2005 roku Patric Johansson rozpoczął pracę jako pierwszy trener zespołu IBK Landskrona, który prowadził przez następnych 10 lat. Po 5 latach spędzonych w sztabie trenerskim męskiej reprezentacji Polski (2009-2014), doświadczony trener objął męską drużynę Malmö FBC, z którą w 2016 roku wywalczył awans do zaplecza SSL (drugi najwyższy poziom rozgrywkowy w Szwecji). Szczytowym momentem trenerskiej kariery Patrica Johanssona było wywalczenie 7. miejsca w SSL z męską drużyną FC Helsingborg w 2018 roku. Aktualnie nowy trener polskiej Kadry prowadzi żeńską drużynę, występującą w SSL - Malmö FBC, gdzie współpracuje z jedną z polskich kadrowiczek - Mają Helman.

 20121202: WFC - Poland v Sweden

Jacek Izdebski swoją karierę rozpoczął w 2005 roku jako zawodnik szwedzkich drużyn w Malmö (2005-2007: IBF Backalirarna, 2007-2015 Malmö FBC) i przez następnych 10 lat grał na pozycji bramkarza. W latach 2007-2010 Jacek Izdebski był również bramkarzem Kadry Polski. W 2012 roku został asystentem trenera Patrica Johanssona i razem z nim poprowadził Reprezentację Polski na Mistrzostwach Świata 2012. W 2016 roku razem z trenerem Johanssonem wywalczył awans do zaplecza SSL z drużyną Malmö FBC. W 2016 roku, po narodzinach drugiego dziecka, trener Jacek Izdebski zrezygnował z funkcji trenera drużyny Malmö FBC. 


Na początku starej-nowej ścieżki trenerskiej Patrica Johanssona i Jacka Izdebskiego, zamieniliśmy z nimi kilka słów. Oto jak nowi trenerzy zapatrują się na pracę z polskimi Kadrowiczami:

 

Redakcja Polski Unihokej: Dzień dobry trenerze, pierwsze pytanie odnosić się będzie do okoliczności Pana decyzji. Co spowodowało, że postanowił Pan ponownie zostać trenerem Reprezentacji Polski w unihokeju? 

Patric Johansson: Dzień dobry, ta decyzja była dla mnie dosyć prosta. Bardzo dobrze wspominam czas spędzony jako trener męskiej kadry Polski w latach 2009-2014, więc gdy dostałem propozycję objęcia tej funkcji ponownie, nie wahałem się zbyt długo.

 

Drugie pytanie kierujemy do Jacka Izdebskiego: Trenerze, jakie to uczucie móc po raz drugi razem z trenerem Johanssonem poprowadzić Kadrę Polski?

Jacek Izdebski: Szansa poprowadzenia Reprezentacji Polski jest dla mnie naprawdę dużym wyróżnieniem. Muszę przyznać, że kilkukrotnie musiałem odmawiać Patricowi, gdy pytał mnie, czy nie chciałbym razem z nim poprowadzić kolejnej szwedzkiej drużyny, ale gdy zapytał o ponowne poprowadzenie razem z nim polskiej Kadry, bardzo się ucieszyłem. Kocham Polskę i kocham unihokej, więc ta decyzja była dla mnie bardzo prosta.

 

Wspomniał Pan o tym, że już wcześniej współpracowaliście ze sobą jako trenerzy Kadry Polski, jak zapamiętał Pan ten czas?

Jacek Izdebski: To był świetny okres. Bardzo dobrze wspominam tę współpracę. Polska Kadra ma w sobie coś, czego czasami brakuje szwedzkim drużynom, a mam tutaj na myśli ogromny zapał do gry i bardzo silną wolę walki. Nasza drużyna narodowa nigdy się nie poddaje, a to jest bardzo ważne, jeżeli chce się zwyciężać.

 

Wróćmy do trenera Patrica Johanssona: Trenerze, razem z naszą Reprezentacją wywalczył Pan historyczne 9. miejsce na Mistrzostwach Świata Mężczyzn w 2010 roku, jak trener wspomina ten turniej?

Patric Johansson: To był naprawdę wspaniały czas, bardzo dobrze wspominam cały ten turniej, a w szczególności to, jak udało nam się wygrać mecz o 9. miejsce. Było to w Finlandii, w Helsinkach. Pokonaliśmy wtedy drużynę Niemiec 6:5 po dogrywce.

 

Kolejne pytanie do trenera Jacka Izdebskiego: Jak trener myśli, jakie największe wyzwania ma teraz przed sobą nasza Kadra oraz Wy jako jej sztab?

Jacek Izdebski: Największym wyzwaniem jest dla nas przygotowanie Kadry na zbliżające się eliminacje do Mistrzostw Świata Mężczyzn w bardzo krótkim odstępie czasu. Musimy zobaczyć, na jakim poziomie technicznym, taktycznym i fizycznym są Kadrowicze i przedstawić zawodnikom naszą wizję gry. 

 

Ostatnie pytanie kierujemy do trenera Patrica Johanssona: Jakie cele na najbliższy czas stawia trener przed sobą i naszą Kadrą?

Patric Johansson: Naszym pierwszym i fundamentalnym celem jest dobre poznanie polskich zawodników i ich stylu grania. Chcemy wyciągnąć z każdego jak najwięcej się da i ograniczyć słabości do minimum. W tym celu chcemy przyjechać na finały Ekstraligi Mężczyzn i zdobyć trochę wiedzy na temat naszych potencjalnych zawodników. Później odbędą się 3 zgrupowania: we wrześniu, październiku i grudniu. Kolejnym celem jest oczywiście zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Świata 2024 podczas Eliminacji w lutym 2024. Do tego turnieju zostało niewiele czasu, więc ważne będzie, aby wszyscy Kadrowicze mieli ten sam cel, co my.


 

Na koniec, w imieniu Polskiego Związku Unihokeja życzymy nowym trenerom Reprezentacji Polski Mężczyzn owocnej pracy z Kadrowiczami oraz wielu sukcesów!

Wolontariat - Polski Związek Unihokeja

Kochasz sport i pracę z ludźmi? Ciekawi Cię organizacja międzynarodowych wydarzeń sportowych? A może po prostu chcesz odbyć praktyki i szukasz czegoś w sporcie? Mamy coś dla Ciebie!

Sprawdź system wolontariatu Polskiego Związku Unihokeja - kliknij "aplikuję" i poznaj szczegóły.