W Lublinie rodzi się popularność unihokeja. AZS Politechnika Lubelska powalczy w weekend o pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach I Ligi mężczyzn.

Źródło: materiał prasowy / AZS Politechnika Lubelska

Lublin stał się centralą województwa lubelskiego, w której ewoluuje unihokej. Klub AZS Politechnika Lubelska od sezonu 2021/2022 przystąpił do rozgrywek I Ligi mężczyzn. To na Politechnice Lubelskiej ponad półtora roku temu postawiono na rozwój tej dyscypliny. Mimo przeciwności – pandemia koronawirusa COVID-19 – nie zniechęcono się. Grupa pasjonatów sportu z Lublina, dzięki wsparciu kolegów z Hrubieszowa, przywróciła na mapę Polski unihokej na Lubelszczyźnie. 

– Coraz częściej w szkołach gra się w unihokeja. Od dwóch lat do kalendarza Akademickich Mistrzostw Polski został włączony unihokej. Dlatego zostaliśmy inicjatorami w naszym regionie, stawiając na rozwój unihokeja i startując w rozgrywkach I Ligi mężczyzn. To ma być zapalnik dla młodzieży w Lublinie i okolicach – mówi Jakub Kańkowski, Prezes Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Lubelskiej. 

Inauguracja sezonu I Ligi mężczyzn nie należała do najłatwiejszych. AZS Politechnika Lubelska pojechała na daleki wyjazd do Torunia, gdzie zmierzyła się z kandydatem do awansu – TLU Kala-Izolacje Toruń. Choć w pierwszym spotkaniu sezonu lublinianie ulegli aż 4:17, to warto zaznaczyć, że nie wystąpili tam kluczowi zawodnicy Politechniki. Najmocniejszy skład jest szykowany na pierwszy domowy mecz z UKS Błyskawica Niechanowo. 

– Jako zespół i klub ciągle uczymy się, to są nasze pierwsze doświadczenia, na tym poziomie i w tej nowej dla nas dyscyplinie. Czeka nas jeszcze dużo pracy, ale tak jak zwycięstwa budują, tak i porażki mobilizują. Wrócimy silniejsi – zapowiada Wojciech Stańko, grający Wiceprezes Klubu Uczelnianego AZS Politechniki Lubelskiej. 

Skład drużyny tworzą m.in. zawodnicy występujący w przeszłości w klubie LUKS Grześ Hrubieszów. Grającym pierwszym trenerem jest Cezary Pietraszek. Drugi trenerem jest również aktywny zawodnik – Michał Jagiełło. 

– Skład, porównując do pozostałych zespołów w lidze, mamy dość szeroki. Niestety ze względu na sprawy osobiste lub większe czy mniejsze dolegliwości fizyczne już wiemy, że na paru meczach skład będzie okrojony – opowiadał przed pierwszym meczem Cezary Pietraszek. 

– Jest to nasz pierwszy sezon w barwach AZS-u, więc głównym celem jest dobra gra i pokazanie się z jak najlepszej strony. Jeśli będziemy realizować nasze założenia przedmeczowe, to wynik sportowy też przyjdzie – deklaruje Michał Jagiełło. 

Pierwsze spotkanie domowe klub AZS Politechnika Lubelska rozegra 19 września o godzinie 13:00 w hali Politechniki Lubelskiej. Wstęp na mecz z UKS Błyskawica Niechanowo jest bezpłatny.