Do rozpoczęcia 8. edycji Polish Open pozostało kilkanaście dni. Zainauguruje je spotkanie Słowacji ze Szwajcarią. Dziś rozmawiamy z trenerem tego drugiego zespołu - najwyżej sklasyfikowanej drużyny w całym turnieju.


Katowice, 2-5 września 2021

Szwajcaria to aktualny brązowy medalista Mistrzostw Świata, który podczas zbliżającego się czempionatu globu w Finlandii ma coś do udowodnienia światowej czołówce. Na poprzedniej imprezie mistrzowskiej Helweci byli o włos od finału, przegrywając swój mecz półfinałowy dopiero po rzutach karnych ze Szwecją. W meczu o brąz Szwajcarzy zwyciężyli wtedy Czechów - gospodarzy Mistrzostw Świata.

Bronzespiel_twagen-36Bronzespiel_twagen-35
Fot. Tobias Wagen / Flickr swiss unihockey

Jak Helweci podchodzącą do kolejnego bezpośredniego starcia z tym rywalem na turnieju w Katowicach? Co trener David Jansson uważa o pozostałych rywalach? Jak ważny jest dla Szwajcarów turniej w Polsce w kontekście przygotowań do Mistrzostw Świata? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym wywiadzie. Zapraszamy do lektury!

 

Redakcja polskiunihokej.pl: Trenerze, turniej Polish Open, po pandemicznej przerwie wraca do Polski, tym razem zagramy w Katowicach. Jakie są Pana oczekiwania, zarówno od strony sportowej, jak i organizacyjnej?

David Jansson (trener Reprezentacji Szwajcarii): Cieszymy się, że możemy być częścią Polish Open i oczekujemy zaangażowania, które moim zdaniem jest powszechne w całym świecie unihokeja, a które streściłbym w słowach: robić wszystko, co możemy najlepiej, na miarę naszych możliwości i dostępnych środków.

Przed nami Mistrzostwa Świata 2020 w Helsinkach i kilka ostatnich międzynarodowych weekendów przed tym wydarzeniem. Jak ważny w tym okresie jest dla Waszego zespołu turniej Polish Open?

Bardzo doceniamy każdą szansę, jaką mamy, aby zagrać razem jako grupa. Nasi zawodnicy są ze sobą mocno zgrani i lubią występować jako zespół. Dlatego uważamy, że przed nami bardzo dobra ku temu okazja.


Fot. Fabian Trees (SUI)

Wygląda na to, że w Katowicach będzie miał Pan do dyspozycji swoich najlepszych graczy. Czy ta grupa jest już pewna udziału w MŚ, czy też nadal macie jakieś znaki zapytania dotyczące niektórych zawodników?

Myślę, że możemy spodziewać się walki między naszymi chłopakami o miejsce w składzie na MŚ. W Katowicach będę miał do dyspozycji kilku zawodników więcej niż będzie miejsc w zespole, który pojedzie do Helsinek. Nie możemy się już doczekać zobaczenia naszych chłopaków w akcji. Wyznaczy nam to kierunek, w którym powinniśmy podążać pod kątem wybrania ostatecznego składu na mistrzostwa. W tej chwili jesteśmy zadowoleni z miejsca, w którym się znajdujemy, z punktu widzenia budowania składu. Wielu graczy poczyniło postępy.

Przechodząc już do samych spotkań - waszymi przeciwnikami będą: Polska, Słowacja i Czechy. Jaka jest Pana opinia o tych zespołach i co będzie kluczowe w bezpośrednich starciach z tymi drużynami?

Przed nami zmotywowana drużyna gospodarzy - Polska, mający duży potencjał zespół Słowacji i jedna z najlepszych drużyn na świecie - Czechy. To będzie dla nas naprawdę dobry sprawdzian przed Mistrzostwami Świata w Helsinkach. To też świetna okazja, aby zobaczyć, na jakim etapie jesteśmy z naszymi koncepcjami. Chcielibyśmy odfiltrować to, co działa, a co nie z elementów taktycznych, które ćwiczyliśmy podczas ostatnich zgrupowań.


Fot. swiss unihockey

Chciałbym też zapytać o wyróżniających się graczy w zespole Szwajcarii. Czy potrafi Pan wybrać TOP5 zawodników, na których fani w Polsce powinni zwrócić szczególną uwagę?

Myślę, że mamy ich dużo, szczerze mówiąc. Poniżej piątka, która wyróżnia się na różne sposoby, ale zaznaczam: mógłbym wskazać ich zdecydowanie więcej.

  • Pascal Meier: Zdobył nagrodę MVP na ostatnich Mistrzostwach Świata. Wysportowany bramkarz, który nie pozostawia nic przypadkowi. Fantastyczny golkiper.
  • Jan Zaugg: Świetne operowanie kijem i kreatywność. Jeden z zawodników, których najbardziej lubię oglądać w sporcie.
  • Manuel Maurer: Wszechstronny zawodnik z umiejętnościami gry z przodu i z tyłu. Naprawdę dobry zawodnik w defensywie, ale i z drugiej strony - ze świetnym wyczuciem do strzelania bramek.
  • Nicola Bischofberger: Mocny gracz, który gra naprawdę niestrudzenie. Wszechstronny zawodnik.
  • Christoph Meier: Motor napędowy, przyczynia się do rozwoju drużyny zarówno na boisku, jak i poza nim. Ma wielki wpływ na nasz zespół.


Na koniec zapytam: czy w Katowicach możemy spodziewać się kibiców ze Szwajcarii? A także: jak mógłby Pan zachęcić polskich kibiców do przyjścia i obejrzenia Waszych spotkań?

Nie mam pewności, czy przybędą kibice ze Szwajcarii. Nie zmienia to jednak faktu, iż wiem, że mamy świetnych, lojalnych fanów, którzy sprawili, że podczas dwóch ostatnich imprez mistrzowskich czuliśmy się, jakbyśmy grali u siebie. Wiem, że będą dla nas wsparciem, niezależnie od tego, czy dotrą do Polski, czy nie.

Jesteśmy zespołem zbudowanym na działaniu i byciu aktywnym. Na pewno nie będzie u nas leniwego, pasywnego podejścia do gry – to nie jest nasz styl. Wiemy, że musimy ciężko pracować z przodu i z tyłu, aby grać nasz szwajcarski unihokej, a to z pewnością sprawi, że spotkania będą ekscytujące.


Polish Open już wkrótce! Zapraszamy!

> Szczegółowe informacje dotyczące turnieju

Organizatorem wydarzenia są: Polski Związek UnihokejaMiasto Katowice oraz UKS 23 Gladiator Katowice

Patronat medialny nad imprezą sprawuje: Telewizja TVS

Sponsorami i partnerami turnieju są: OberibaArgument Projekt i DrukTEMPISHMOSiR KatowiceExtreme SoundDomino's Pizza


Dodatkowe informacje

Wszelkie dodatkowe informacje (takie jak prezentacja składów drużyn, wywiady z trenerami czy newsy "na żywo" w trakcie turnieju) dotyczące imprezy będą publikowane za pośrednictwem oficjalnych kanałów medialnych Polskiego Związku Unihokeja:

Strona www;
Facebook;
Instagram.