W minioną sobotę do walki o podium przystąpiło 8 zespołów, wyłoniono dwójkę Mistrzów Polski.

Fotorelacja z Super Finału 2024: Okapi Studio - Fernanda Olszewska

Dziś podsumowujemy turniej sportowo i organizacyjnie, wracając jeszcze na chwilę do wydarzeń z ostatniego weekendu!

Mecz o 3. miejsce Ekstraligi Kobiet

Brązowy medal w Ekstralidze Kobiet zdobył zespół SUS Travel Jedynka Trzebiatów, który pokonał JohnnyBros Olimpię Osowa Gdańsk II wynikiem 7:4. Mimo że Gdańsk rozpoczął od dwubramkowego prowadzenia, to pierwsza tercja skończyła się remisowo 3:3. W kolejnej odsłonie mogliśmy obserwować dominację zespołu z Trzebiatowa, który stopniowo podwyższał swoje prowadzenie i ostatecznie odnotował zwycięstwo. Co ciekawe, rok temu to właśnie Gdańsk II wyeliminował Trzebiatów z walki w ścisłym finale. W tym jednak sezonie zespół z Trzebiatowa mógł się zrewanżować i finalnie to ta drużyna cieszy się z brązowego medalu.

SUS Travel Jedynka Trzebiatów - JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk II 7:4 (3:3, 3:0, 2:1)

MVP Spotkania: Zuzanna Krzywak (Trzebiatów) i Nina Stefańska (Gdańsk II)

Brązowe medalistki sezonu 2023/2024

4. miejsce sezonu 2023/2024

Mecz o 3. miejsce Ekstraligi Mężczyzn

W walce o 3. miejsce Ekstraligi Mężczyzn stanęły naprzeciwko siebie drużyny: KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ i męski zespół z Gdańska - JohnnyBros Olimpia Osowa. Szarotka nie dała większych szans swojemu przeciwnikowi, mimo że ten aż czterokrotnie grał w przewadze. Finalnie spotkanie zakończyło się wynikiem 11:2 i brązowy krążek powędrował do nowotarskich zawodników, którzy z "brązu" mogli cieszyć się przed własną, licznie zgromadzoną publicznością.

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk - KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ 2:11 (1:0, 1:5, 0:6)

MVP Spotkania: Jakub Bieniasz-Krzywiec (Gdańsk) i Jan Jaskierski (Nowy Targ)

Brązowi medaliści sezonu 2023/2024

Finał Ekstraligi Kobiet

Po pierwszych rozstrzygnięciach przyszedł czas na ścisły finał! Rozpoczęliśmy od spotkania Ekstraligi Kobiet. Szczelnie wypełniona kibicami Krakowa i Gdańska hala w Nowym Targu już od pierwszych minut mogła oglądać zacięte starcie. Mecz dobrze rozpoczęły przyjezdne znad morza, prowadząc w 19. minucie 2:0. Później to jednak AZS AGH przejął inicjatywę i zdobył aż 4 bramki z rzędu, doprowadzając do stanu 4:2 w 42. minucie. Pościg aktualnych Mistrzyń Polski za remisem rozpoczął się w 52., a zakończył w 57. minucie. Minutę później było już 5:4 dla Olimpii i wydawało się, że to przesądzi o losach finału, ale na 98 sekund przed końcową syreną Kraków doprowadził do wyrównania!

Nadszedł czas na dogrywkę, która nie wyłoniła zwycięzcy, więc o wszystkim decydować miała seria rzutów karnych. W niej dosłownie o 1 trafienie lepsza okazała się JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk I, która tym samym obroniła tytuł mistrzowski. AZS AGH Kraków zdobył z kolei historyczne srebrne medale w swoim debiutanckim sezonie w Ekstralidze Kobiet.

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk I - AZS AGH Kraków 6:5 k. (2:1, 0:2, 3:2, 0:0, 1:0)

MVP Spotkania: Patrycja Bernacka (Gdańsk) i Anna Osmala (Kraków)

Mistrzynie Polski sezonu 2023/2024

Wicemistrzynie Polski sezonu 2023/2024

Finał Ekstraligi Mężczyzn

Zamknięciem sobotniego święta unihokeja w Nowym Targu były Derby Mazowsza, w których naprzeciw siebie stanęli odwieczni rywale: UKS Bankówka Zielonka i SKS Olimpia Łochów. Pierwsi stali przed szansą na obronę tytułu, a drudzy - na wywalczenie historycznego, pierwszego mistrzostwa. Spotkanie otworzyli "Zieloni" już w 6. minucie, ale na odpowiedź Łochowa czekaliśmy tylko do 14. minuty. W pierwszej odsłonie obie ekipy dołożyły jeszcze po 1 trafieniu w podobnej konfiguracji: Bankówka wychodziła na prowadzenie, Olimpia wyrównywała. Tak samo było w 2. tercji między 24. a 25. minutą, po której na tablicy wyników widniał remis 3:3.

Gdy w 31. minucie kolejną, czwartą bramkę dla Zielonki zdobył Szałański, wydawało się, że Łochów po raz kolejny za kilka chwil odpowie i miał na to ogromną szansę, bowiem przez blisko 1,5 minuty grał w przewadze 5 na 3, a następnie, w 39. minucie wykonywał rzut karny, ale żadna z tych okazji nie została zamieniona na bramkę. W trzeciej odsłonie Bankówka Zielonka szczelnie broniła dostępu do swojej bramki, rozgrywając doskonałe zawody w obronie i Łochów, mimo usilnych starań i gry nawet bez bramkarza w ostatniej minucie, nie zdołał już dogonić swoich rywali. Złoto powędrowało więc do "Zielonych", a Olimpia przywdziała srebro.

UKS Bankówka Zielonka - SKS Olimpia Łochów 4:3 (2:2, 2:1, 0:0)

MVP Spotkania: Oskar Nieskórski (Zielonka) i Kacper Wierzchołowski (Łochów)

Mistrzowie Polski sezonu 2023/2024

Wicemistrzowie Polski sezonu 2023/2024

O kilka słów podsumowania turnieju zapytaliśmy także jego głównego organizatora - Piotra Ligasa, Prezesa Klubu KS Gorący Potok Szarotka Nowy Targ, który był też czynnym graczem w meczu o "brąz".

Organizacja Super Finału to spore wyzwanie, jednak jestem osobą, która lubi zawieszać wysoko poprzeczkę. Nie byłem osamotniony, bo zebrała się spora grupa osób chętnych do pomocy, którym chciałbym bardzo podziękować. Uważam, że cały turniej stał na wysokim poziomie sportowym, jak i organizacyjnym, z czego jestem naprawdę bardzo zadowolony i mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy są podobnego zdania.

Pogodzenie organizacji i rozegranie meczu udało się dzięki mojej żonie oraz Karolinie Piekarczyk i dziewczynom z AZS AGH Kraków, które podczas meczu o 3. miejsce Ekstraligi Mężczyzn przejęły moje obowiązki, za co bardzo dziękuję i dzięki temu mogłem skupić się tylko na graniu. Dla nas drużynowo trzecie miejsce jest bardzo cenne i jesteśmy z tego zadowoleni, jednak rywalizacja półfinałowa z Zielonką była bardzo zacięta i wyrównana, dlatego pozostał mały niedosyt. To był bardzo ciężki i trudny sezon, w którym było mnóstwo wzlotów i upadków. W pewnym momencie mieliśmy przed sobą widmo braku awansu do play off, jednak finalnie udało się i medal zawisł na naszej szyi. Decyzje, jakie podjęliśmy rok temu o odmłodzeniu zespołu przyniosły efekt. Młodsi koledzy potrzebowali czasu na adaptację, ale zaufanie, jakie dostali, oddali w 100% na boisku.

Na sam koniec chciałbym podziękować wszystkim sponsorom, którzy przyczynili się do tego, aby ten sezon w naszym wykonaniu, jak i sam Super Finał wyglądał świetnie.

A my przypominamy, że:
  • Super Finał 2024 był objęty patronatem Burmistrza Miasta Nowy Targ.
  • Sponsorem Głównym wydarzenia były Termy Gorący Potok.
  • Partnerem Technicznym wydarzenia był TEMPISH Polska.