Na podsumowanie zakończonych w miniony weekend Eliminacji do Mistrzostw Świata 2022, zapraszamy do lektury wywiadu z trenerem Kadry Narodowej Mężczyzn - Janem Holovką.

Fot. IFF Flickr

Polski Unihokej: Trenerze, za Wami Eliminacje, zakończone sukcesem, czyli awansem na Mistrzostwa Świata. Jest trener z nich zadowolony?

Jan Holovka: Udało nam się ponownie zakwalifikować do Mistrzostw Świata, co zawsze jest wielkim osiągnięciem. Muszę jeszcze raz podziękować wszystkim zawodnikom, a także Michałowi (przyp. red. Team Manager) za dobrze wykonaną pracę.

Co szczególnie podobało się trenerowi w grze zespołu, a co trzeba poprawić przed mistrzostwami w Szwajcarii?

Prawdą jest, że gra na boisku nie do końca mi odpowiadała, ale można się było tego spodziewać, ponieważ mieliśmy bardzo młody skład z wieloma młodymi zawodnikami. Z drugiej strony, zawodnicy ponownie stworzyli świetny zespół, a to, czego nie udało im się dokonać, jeśli chodzi o samą grę, nadrobili zaangażowaniem i duchem walki. Przed nami jeszcze długa droga do Mistrzostw Świata, więc wierzę, że uda nam się poprawić również te aspekty czysto unihokejowe. 

>>> Podsumowanie Eliminacji do MŚ przeczytasz tutaj <<<

W składzie pojawiło się bardzo dużo nowych, młodych zawodników. Czy spełnili oczekiwania?

Tak, to prawda, że w zespole jest kilku młodych zawodników. Muszę ich pochwalić za to, jak dobrze dostosowali się do zespołu i jak poradzili sobie w całym turnieju. Mają duży potencjał i jeśli będą sumiennie trenować, czeka ich dobra przyszłość w unihokeju.

Czy oprócz awansu na Mistrzostwa Świata, stawiał Pan przed Kadrą jeszcze jakieś inne cele?

Chcemy przede wszystkim jak najbardziej ustabilizować męską drużynę narodową. Przed Mistrzostwami Świata czeka nas kilka międzynarodowych imprez i zgrupowań. Na czempionat globu pojadą tylko ci zawodnicy, którzy chcą reprezentować swój kraj i dadzą z siebie wszystko. Chcemy być jak najlepiej przygotowani do Mistrzostw, zarówno pod względem gry, jak i taktyki, a bez stuprocentowego, dobrego nastawienia zawodników to się nie uda.

Co zatem teraz czeka Reprezentację, czy są już plany na zgrupowania lub turnieje przygotowujące do MŚ?

Pod koniec października powinien odbyć się Turniej 6 Narodów w Niemczech, potem mamy w planach międzynarodowy turniej w Trenczynie (Słowacja) - zobaczymy, czy udział w nim będzie możliwy. Na koniec zaś, tuż przed Mistrzostwami Świata, odbędzie się ostatnie zgrupowanie.


Awans wywalczyła Reprezentacja Polski w składzie: Sebastian Sternicki, Jan Rydzewski, Jakub Łyskawa, Karol Pelczarski, Alexander Dahlstrom, Daniel Surdyn, Jan Jaskierski, Mateusz Sadolewski, Kacper Szałański, Łukasz Sadolewski, Maciej Jastrzębski, Konrad Pelczarski, Łukasz Chlebda, Filip Łukaszewski, Mateusz Turwoń, Maciej Bogdański
Sztab szkoleniowy: Jan Holovka (1. trener), Libor Hrcek (2. trener), Michał Karski (Team Manager), Bartosz Kubiński (Fizjoterapeuta)