Po trzech dniach rywalizacji na warszawskich boiskach, drużyna Akademii Górniczo-Hutniczej wyjeżdża ze stolicy jako historyczni zwycięzcy pierwszych Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju.

Droga po złoto drużyny z krakowskiej uczelni nie była prosta. Mimo pewnych zwycięstw w grupie (AGH straciło jedynie jedną bramkę) w ćwierćfinale musieli zmierzyć się z silną drużyną z Uniwersytetu Warszawskiego. Mecz ten był bardzo wyrównany i dopiero w ostatnich 5 minutach meczu drużyna AGH za sprawą bramek Michała Kozubala i Rafała Żabówki odskoczyła ze stanu 5:4 na 8:4. Tej przewagi nie oddała już do końca spotkania i awansowali do półfinału.

Półfinał to kolejny mecz z drużyną z Warszawy tym razem była to Akademia Wychowania Fizycznego. W spotkaniu półfinałowym AGH ani na chwilę nie oddało inicjatywy rywalom i wygrywając wynikiem 13:5 utrzymali marzenia o wygranej w pierwszych AMPach.

W drugim półfinale mogliśmy oglądać derby podkarpacia, gdzie Uczelnia Państwowa z Sanoka zmierzyła się z Politechniką Rzeszowską. W tym pojedynku półfinałowym nie brakowało emocji. Drużyny znały się bardzo dobrze i doskonale wiedziały jakiej gry się po sobie spodziewać. Mecz był wyrównany i bardzo długo, żadna z ekip nie była w stanie odskoczyć na więcej niż jedną bramkę, zmieniło się to w ostatnich 10 minutach spotkania, gdzie po 2 bramkach Jakuba Sujkowskiego, UP Sanok odskoczyło na prowadzenie 5:3. Mecz zakończył się wynikiem 7:4 i to studenci z Sanoka zapewnili sobie medal w imprezie.

Jakby komuś do tego momentu jeszcze brakowało emocji to mecze o brązowy i złoty medal na pewno wypełniły te braki niczym najlepsze thrillery. Oba pełne zwrotów akcji i gonienia wyniku oraz oba…… zakończone konkursami rzutów karnych. Zwycięsko z batalii o ostatnie miejsce na podium wyszła drużyna z Politechniki Rzeszowskiej, a drużyna AWF musiała zadowolić się tym pechowym dla każdego sportowca 4. miejscem.

Finał to popis strzelecki 3 zawodników, ze strony UP Sanok bramki strzelali Dominik Januszczak (2 bramki) i Jakub Sujkowski (4), w odpowiedzi AGH miał na ataku Rafała Żabówkę, który na swoim koncie zanotował w tym meczu 4 bramki. Regulaminowy czas gry zakończył się wynikiem 6:6 i jak przystało na finał, rozstrzygnięcie odbyło się w rywalizacji konkursie rzutów karnych. Tutaj doświadczeniem i umiejętnościami wykazała się bramkarka Klaudia Jachymiak, która obroniła wszystkie karne, co w połączeniu z precyzyjnymi strzelającymi dało AGH tytuł Akademickiego Mistrza Polski w unihokeju.

Klasyfikacja generalna
1. Akademio Górnicza-Hutnicza w Krakowie
2. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
3. Politechnika Rzeszowska
4. Akademia Wychowania Fizycznego Warszawa
5. Uniwersytet Warszawski
6. Politechnika Gdańska
7. Uniwersytet Gdański
8. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
9. Uniwersytet Wrocławski
10. Politechnika Warszawa
11. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu
12. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
13. Uniwersytet Szczeciński
14. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Nagrody indywidualne:
MVP kobiet: Katarzyna Pabis (UW Warszawa)
MVP mężczyzn: Rafał Żabówka (AGH Kraków)
Najlepsza bramkarka: Klaudia Jachymiak (AGH Kraków)
Najlepsza obrończyni: Dagmara Zadrożna (AWF Warszawa)
Najlepsza atakująca: Weronika Grądzka (PG Gdańsk)
Najlepszy bramkarz: Dawid Serwiński (PRz Rzeszów)
Najlepszy obrońca: Sebastian Sternicki (AWF Warszawa)
Najlepszy atakujący: Jakub Sujkowski (UP Sanok)

Zapraszamy również do śledzenia mediów społecznościowych AMP Unihokej i strony AZS Warszawa: