Dwa lata temu zajęli szóste miejsce, rok temu zdobyli brąz, a tym razem cieszyli się z wygranej w finale Akademickich Mistrzostw Polski w unihokeju. Zawodnicy i zawodniczki Politechniki Gdańskiej przerwali trwającą dwa lata passę krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Treść: materiał prasowy AZS Warszawa
Fot. Marcin Selerski

Akademickie Mistrzostwa Polski rozgrywane były od czwartku do niedzieli (21-24 kwietnia) na obiektach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Jedynie drugiego dnia rywalizacji z uwagi na dużą liczbę gier część spotkań grupowych przeniesiona została na teren Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O medale ubiegała się rekordowa liczba 30 uczelni podzielonych początkowo na 8 grup. Łącznie w ciągu całego turnieju rozegrano aż 74 mecze, w których padły setki goli. Tradycyjnie już spotkania rozgrywane były w formule „SWISS” czyli z trzema graczami w polu plus bramkarz. Rozgrywki miały charakter koedukacyjny, bo przez cały czas na parkiecie musiała przebywać jedna zawodniczka lub jeden zawodnik.

Mistrzami odrabiania strat i Akademickimi Mistrzami Polski okazali się reprezentanci Politechniki Gdańskiej. Brązowi medaliści z ubiegłego roku w półfinale pokonali Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 11:5, choć do przerwy przegrywali (3:5). Drugie 15 minut meczu zagrali jednak koncertowo i awansowali do finału.

W pojedynku o złoto inżynierowie z Gdańska zwyciężyli z obrońcami tytułu - AGH Kraków. Krakowianie już po czterech minutach i golach Mateusza Rogosa i Kacpra Ziętary prowadzili 2:0. Jednak trafienia Leszka Samsona, Maurycego Gawrysiaka, Michała Ząbkiewicza i Weroniki Grądzkiej sprawiły, że Politechnika Gdańska zwyciężyła 9:3 i wraz z kibicami cieszyła się ze złotego medalu.

- W tym roku przyjechaliśmy trochę mocniejszym składem i zdobyliśmy złoto. Bardzo się z tego cieszę, bo co roku wspinamy się o poziom wyżej. Teraz pewnie nawet srebro by nas satysfakcjonowało, ale wygrywając finał czujemy się fantastycznie. Przed turniejem widzieliśmy, że jest 30 drużyn i sądziliśmy, że jest to nierealne, żeby pokonać tak wielu rywali, którzy mają w składzie zawodników z Ekstraligi. W półfinale i finale nie poddawaliśmy się jednak i chociaż musieliśmy odrabiać straty, to szliśmy do przodu, wierząc, że zacznie coś wpadać – mówił zadowolony mgr inż. Leszek Samson z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.

W meczu o brąz Śląski Uniwersytet Medyczny napędzany przed duet Zuzanna Krzywak i Karol Pelczarski pokonał wysoko Uniwersytet Warszawski (8:2). Choć ŚUM debiutował w tej konkurencji podczas Akademickich Mistrzostw Polski, to mając w składzie dwa uznane nazwiska, był typowany do jednego z faworytów.

- Zawsze czuć pewien niedosyt, że nie awansowaliśmy do finału, bo uważam że była do tego szansa. Politechnika Gdańska miała może bardziej wyrównany zespół, ale my też stworzyliśmy swoje szanse i zabrakło trochę szczęścia. Z drugiej strony cieszymy się, że udało się zdobyć nagrodę pocieszenia. Jestem tu pierwszy raz, ale bardzo podoba mi się organizacja i formuła 3x3, bo dzięki temu więcej drużyn mogło przyjechać - ocenił Karol Pelczarski, reprezentant Polski w unihokeju i student medycyny.

  • MVP turnieju zostali uznani Rafał Żabówka (AGH Kraków) i Weronika Grądzka (Politechnika Gdańska).
  • Najlepszą bramkarką po raz kolejny została Klaudia Jachymiak (AGH Kraków), a najlepszym bramkarzem Adrian Bukowski (Politechnika Gdańska).
  • Wyróżnienie dla najlepszej obrończyni trafiło do Martyny Panek (AGH Kraków), a dla najlepszego obrońcy do Karola Pelczarskiego (ŚUM Katowice).
  • Natomiast najlepszymi atakującymi okrzyknięto Zuzannę Krzywak (ŚUM Katowice) i Leszka Samsona (Politechnika Gdańska)

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami wydarzenia są m.st Warszawa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Polar, Tempish, MK Bowling Warszawa i XeroCad. Zawody wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.


Klasyfikacja końcowa:

1. Politechnika Gdańska
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
4. Uniwersytet Warszawski
5. Uniwersytet Zielonogórski
6. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
7. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
8. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
9. Politechnika Rzeszowska
10. Politechnika Warszawska
11. Uniwersytet Gdański
12. Uniwersytet Medyczny w Łodzi