Za nami niezwykle intensywny weekend międzynarodowych zmagań. W tym artykule prezentujemy podsumowanie Eliminacji do MŚ Kobiet oraz turnieju 16. Polish Cup 2023.

Fot. IFF Flickr / Zbąszyńskie Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji

Eliminacje do Mistrzostw Świata Kobiet 2023

Reprezentacja Kobiet w dniach 31 stycznia - 4 lutego walczyła we włoskim Lignano Sabbiadoro o awans na Mistrzostwa Świata. Eliminacje trwające w Europie i Azji przez ostatnie kilka dni wyłoniły 14 krajów-uczestników czempionatu globu, który zaplanowano na grudzień br. w Singapurze. Polska również znalazła się w tym gronie, kończąc zmagania na 2. miejscu w swojej grupie (EUR4).

To zawsze wspaniałe uczucie, gdy udaje się zrealizować postawione cele. Trzeba mieć świadomość, że nie jest łatwo na start zagrać wyrównany mecz z TOP 4, a potem 3 spotkania, w których musisz zaprezentować zupełnie inny styl i dominować. Myślę, że poradziliśmy sobie z tym zadaniem. Nie tak dawno temu mieliśmy przedłużone zgrupowanie w Czerwieńsku i taka akcja przed turniejem bardzo pomaga. Można powiedzieć, że dużo wiedzieliśmy po tym spotkaniu, mieliśmy już drużynę - relacjonuje trener Kadry Kobiet, Christer Bertilsson.

W miniony weekend najlepsze 3 drużyny z każdej z 4 grup eliminacyjnych w Europie uzyskało awans na MŚ (12 drużyn europejskich). 2 awanse przypadły na grupy z Azji i Oceanii (awans Australii i Japonii) i jeden na grupę amerykańską (rywalizacja Kanady i USA odbędzie się pod koniec lutego br.). Turniejową 16-stkę zamyka kraj gospodarz - Singapur.

Aktualne zestawienie zespołów, które uzyskały awans:

MŚ 2023 - zakwalifikowane zespoły    
Szwecja (1) Niemcy (9)
Finlandia (2) Dania (10)
Szwajcaria (3) Australia (11)
Czechy (4) Japonia (12)
Polska (5) Singapur (13)
Słowacja (6) Estonia (14)
Norwegia (7)   Zwycięzca grupy AMER
Łotwa (8) Francja (27)

Końcowa klasyfikacja polskiej grupy:

Drużyna M W R P Bramki Pkt
4 4 0 0 96 - 7 8
4 3 0 1 40 - 11 6
4 1 1 2 5 - 43 3
4 1 0 3 6 - 49 2
4 0 1 3 6 - 43 1

Wyniki Polski:

Polska - Czechy 7:9
Włochy - Polska 0:6
Francja - Polska 2:14
Polska - Węgry 13:0

Wyniki pozostałych grup - kliknij tutaj.

Co warte zaznaczenia, nasze Reprezentantki były o włos od wygrania swojej grupy i sensacyjnego pokonania Czeszek, ale finalnie to nasze południowe sąsiadki zwyciężyły 9:7, przechylając szale zwycięstwa na swoją stronę w ostatnich 2 minutach spotkania.

Wiemy, że dzięki naszej taktyce będziemy kreować w ciągu meczu dobre okazji strzeleckie, nawet spotykając się z TOP4. Żeby z tymi zespołami rywalizować, musimy wykorzystywać te szanse i robiliśmy to bardzo skutecznie w meczach eliminacyjnych. Wyniki mogły być o wiele lepsze, ale często brakowało detali. Mieliśmy też do czynienia z bardzo dobrą grą bramkarską, z interwencjami na światowym poziomie. Głównym problemem pozostaje wytrzymałość, którą zawsze chcemy poprawiać. Odnotowałbym też znaczenie doświadczenia gry w meczach o stawkę. Wiele naszych zawodniczek grało na takim poziomie pierwszy raz - tłumaczy trener Bertilsson.

Jak te wyniki oraz postawa Reprezentacji rzutuje na przyszłość oraz czego możemy się spodziewać po zdecydowanie odmłodzonej w ostatnim czasie Kadrze, w której jest mnóstwo nowych nazwisk oraz która jest po wymianie pokoleniowej? Jakich rezultatów można oczekiwać podczas MŚ w dalekim Singapurze?

Naszym głównym celem jest grać z TOP4 na wysokim poziomie przez 60 minut meczu. Tym razem udało się zagrać 55 minut, więc idziemy do przodu i pewnego dnia z pewnością pokonamy drużynę z TOP4. Czy będzie to na najbliższych mistrzostwach, czy później - ciężko powiedzieć. To jest kwestia zrobienia tego pierwszy raz, który jest najtrudniejszy i potem już wszystko będzie możliwe. Motywacja naszych dziewczyn, by tego dokonać, jest bardzo duża - zapowiada selekcjoner Reprezentacji Polski Kobiet.

Przypominamy, że Mistrzostwa Świata 2023 Kobiet  odbędą się w dniach 3-10 grudnia, a arenami zmagań będą SINGAPORE INDOOR STADIUM i OCBC ARENA, będące częścią ośrodka SINGAPORE SPORTS HUB w singapurskim Kallang.16. Polish Cup 2023 - turniej reprezentacji juniorów do lat 19

Ważny dla siebie turniej rozgrywali również juniorzy do lat 19, którzy podczas 16. Polish Cup w Zbąszyniu i Nowym Tomyślu mierzyli się z silnymi reprezentacjami: Danii, Szwajcarii, Szwecji i Słowacji.

Powołaliśmy na te mecze 26 zawodników i był to ostatni etap selekcji do Reprezentacji na Mistrzostwa Świata w Danii. Rozegraliśmy 3 mecze grupowe i jedno spotkanie play-off: o 7. miejsce z Reprezentacją Słowacji. Był to dla nas przedsmak tego, co czeka nas na imprezie mistrzowskiej. Bardzo wymagające reprezentacje Szwajcarii i Szwecji pokazały nam, w którym miejscu jesteśmy i ile brakuje nam do najlepszych. Poziom sportowy oraz przygotowanie fizyczne topowych drużyn świata są dla nas wzorem. Tu widzimy ogromne braki i przez Mistrzostwami na pewno będziemy pracować nad tymi aspektami. Podjęliśmy za to równorzędną walkę z Danią, mimo braku skuteczności w meczu. W ostatnim spotkaniu ze Słowacją nie wytrzymaliśmy trudów turnieju - u większości zawodników widać było już duże zmęczenie - relacjonuje trener Kadry do lat 19, Paweł Wróbel.

Oto wyniki, jakie osiągnęła nasza Reprezentacja:

Szwajcaria - Polska 12:2
Polska - Dania 2:4
Polska - Szwecja 2:18
Polska - Słowacja 5:11 (mecz o 5. miejsce)

Chciałbym serdecznie podziękować przede wszystkim naszym partnerom z Nowego Tomyśla oraz Zbąszynia. Bez ich zaangażowania oraz pomocy, przygotowanie tak fantastycznego turnieju byłoby niemożliwe. Polish Cup jest marką od wielu lat, ale tegoroczna edycja, rozegrana na 8 drużyn, była historyczna. Tym bardziej cieszy fakt, że wszystkie drużyny, jak również sędziowie, były niezmiernie zadowolone z pobytu w Polsce. Zebraliśmy ogrom pozytywnych komentarzy, a część osób już pyta o możliwość uczestnictwa za rok. Bardzo nas to cieszy, to znaczące kroki w celu rozwoju i promocji unihokeja - mówi Sekretarz Generalny Związku, Marcin Rudziński.

Pozostałe wyniki fazy grupowej i klasyfikacje grupowej - kliknij tutaj.

Turniej ten był jedną z finalnych akcji przygotowujących polską Kadrę do MŚ w Danii, które odbędą się w dniach 26-30 kwietnia we Frederikshavn.

Sam turniej Polish Cup oceniamy dobrze. Impreza była zorganizowana perfekcyjnie oraz dała nam dużo wniosków i materiałów do analizy. Najbliższy czas poświęcamy na podsumowanie występu Kadrowiczów i analizę ich przydatności do Reprezentacji, a ostateczne decyzje personalne zostaną podjęte po zgrupowaniu przed Świętami Wielkanocnymi. Do tego czasu zawodnicy dostaną do realizacji indywidualne zadania, a sztab przygotuje materiał do pracy na zgrupowaniu. Sam wyjazd jest już w końcowej fazie przygotowań, a dodatkowo na miejscu planujemy bezpośrednie przygotowania startowe we współpracy z Reprezentacją Danii - zapowiada trener Wróbel.

Jeden z największych turniejów międzynarodowych w Polsce wygrała drużyna Szwecji, która w finale pokonała Czechów 9:5. Końcowa klasyfikacja i wyniki fazy play-off były następujące:

Play-off:

FINAŁ: Szwecja - Czechy 9:5
Mecz o 3. miejsce: Szwajcaria - Finlandia 3:2
Mecz o 5. miejsce: Dania - Niemcy 6:5 d.
Mecz o 7. miejsce: Polska - Słowacja 5:11

Końcowa klasyfikacja turnieju:

1. Szwecja
2. Czechy
3. Szwajcaria
4. Finlandia
5. Dania
6. Niemcy
7. Słowacja
8. Polska